پایگاه خبری تحلیلی امید آذربایجان

امام خمینی(ره) بر بلندای تمدّن اسلامی/وحید جلال زاده

امام خمینی(ره) بر بلندای تمدّن اسلامی/وحید جلال زاده مردان بزرگ در طول تاریخ بشریّت، اسباب و علل حوادث و رخدادهای عظیم و مؤثّری در روند تحولات رشد و توسعه مدنیّت، عقلانیّت و اخلاق بوده اند.  

امام خمینی,تمدن,جمهوری,اسلام,وحید جلال زاده,

کد مطلب: 27
امام خمینی(ره) بر بلندای تمدّن اسلامی/وحید جلال زاده
تاریخ انتشار : شنبه 24 بهمن 1394 ساعت 21:12
امام خمینی(ره) بر بلندای تمدّن اسلامی/وحید جلال زاده

امام خمینی(ره) بر بلندای تمدّن اسلامی/وحید جلال زاده

مردان بزرگ در طول تاریخ بشریّت، اسباب و علل حوادث و رخدادهای عظیم و مؤثّری در روند تحولات رشد و توسعه مدنیّت، عقلانیّت و اخلاق بوده اند.

 

تاریخ و انسانیت، مدیون فداکاری های کسانی است که با گذشتن از خود مسیر پرفراز و نشیب علم و آگاهی ملت ها را فراخ کرده و آن را وسعت بخشیده اند. گاه کسی، قومی را نجات داده و ملتی را رهایی بخشیده است.

 

سر انگشت انسانی متعالی چراغ راه مردمی شده و آنان را از ضلالت و گمراهی به هدایت و رستگاری رهنمون گشته است.

 

بعد انبیا و معصومین (ع)، قله های حرّیت و آزادی، فلاح و رستگاری بر دامن چنین بزرگانی فراز یافته است. جان عزیز در راه نیل به اهداف در نزد اینان مطاعی بیش نبوده و خون رنگین انسانهای پاک سرشت در مبارزه با پلشتی ها و نیرنگ ها در فصول مهم تاریخ به وفور دیده می شود.

 

شهدای روحانیت، آزادی خواهان فدایی راه مُلک و ملت، همه متعلق به مردم این سرزمین بوده اند. ایران در صد سال گذشته شاهد نهضتها و قیام های مردمی برای رسیدن به اهداف والایی بوده كه نهضت مشروطیت، ملی شدن نفت، قیام 15 خرداد و نهایتاً انقلاب اسلامی با دامنه تاثیرگذاری های متفاوت از جمله آنها می باشند.

 

نهضت اسلامی سال 57 با پیش زمینه قیام 15 خرداد به رهبری حضرت امام(ره) از آن دسته حوادث تاریخی است که توانسته شعاع تاثیرگذاری فراوانی را در جهان معاصر برفروزد.

 

مرجعیت، اسلام شناسی، و حكمت متعالیه با جذبه فراوان شخصیتی از امام(ره) چهره ای ساخته بود که اطرافیان را به تمکین و احترام وا می داشت.

 

خصوصیات وی و آشنایی با سیاست و جهان پیرامون، شاخصه های رهبری توانمندی بود که می توانست ملت ایران را به پیش برد. امام، نه در پی سقوط یک رژیم و روی کار آمدن یک نظام سیاسی دیگر، بلکه در فکر برقراری یک سامانه تمدنی جدید به رهبری اسلام بود. اما سازه های این تمدن جدید با خمیرمایه دینی، احتیاج به یک گاهواره و سرزمینی جوشنده داشت.

 

پیراستن آیین محمدی(ص) از زنگارهای تحمیلی تاریخی به دست دوست و دشمن و احیاء اسلام ناب، نیاز جدی و قطعی موفقیت نهضت بود.

 

تربیت شاگرد به منزله حوّاریون و صحابی انقلاب از ضروری ترین بخشهای زندگی امام بوده که توانست انقلاب را بیمه و آن را از دام نااهلان حفظ نماید. بازگرداندن عزت ملی و یادآوری بزرگی ملت ایران، روح خودباوری و اعتماد به نفس را در کالبد نیمه جان آن دمید و این کار بزرگ خمینی کبیر(ره) بود.

 

اسلام به عنوان جهان بینی و ایدئولوژی، رهبران روشن بین و ملتی بزرگ با اهداف و آرمانهای بلند پیش رو، حکومتی را سامان داد که طلایه دار تمدن جدید اسلامی در سرزمین و گاهواره تمدن ساز ایران گردید.

 

جوهر فکری امام(ره) در برپایی نهضت، اجرای آموزه های دینی و تحقق حکومت اسلامی بود. شرع مقدس، عقلانیت و سیاست ورزی اخلاق مدارانه سه رکن حکومت از دیدگاه ایشان همواره مورد تاکید قرار می گرفت. مشرب فکری و سیاسی امام (ره) حاکی از زلالی اندیشه دینی در رهیافتهای ایشان است. ژرف نگری، دیده بانی و شجاعت توام با اخلاص، ایشان را در بیان واقعیت ها ممتاز کرده بود.

 

هم او بود که واقع گرایی را با آرمان خواهی آشتی و ملت ایران را در رسیدن به آرزوهای بلند خود از کشاکش خطرات عبور داد. مشکلات و مصائب نهضت، هرگز امام را از پرداختن به باروری تفکرات تمدنی باز نداشت.

 

امام(ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی بود و هم باید وی را سلسله جنبان فکری و سیاسی تمدن جدید اسلامی دانست. وجه تمدن سازیِ سیره عملی و خط فکری وی بر زوایای دیگر بنیان های اندیشه ای ایشان رجحان دارد و همین او را از معاصرین و متقدمین از علما اسلام تمییز می دهد.

 

امروز نظام برخواسته از نهضت مردم ایران در سال 57 پس از سی و چهار سال استقامت به دروازه امیددر مقابل آزادیخواهان و ملتهای دربند و مسلمان بدل گشته است.

 

تمدن برپا شده بر ارزشهای غیرالهی در غرب رو به پایان گذاشته و نبایستی منتظر روزنه جدید از این نعش رو به موت بود. تمدن غربی در حال احتضار و غروب تاریخی و محتوم آن فرا رسیده است. تفکری که انسان را به جای خدا نشانده و در پی سعادت بشری بود! از دین، افیون توده ها ساخت و آن را به حوزه شخصی تنزل داد و فیلسوف را به جای پیامبر نشاند.

 

انسانِ این تمدّن، در دام عقل بریدهِ از خدا گرفتار شد و لذت بیشتر و سود نهایی و مسابقه پشت کردن به اخلاق و معنویت دستاورد این فرهنگ خدا گریز گردید. مدنیت در ابزار و صنعت و سرعت فرو کاست و بر جهای آسمان خراش و شوارع زیبای آن! به نشانه برتری جویی و سلطه طلبی غرب درآمد.

 

در اقلیم اخلاقی غرب، خانواده فروپاشیده، هم جنس بازی حلال و زن طعمه هوس تاریخی مرد گشته است. ناقوس مرگ قرون وسطایی این بار برای تجربه شکست خورده زندگی به سبک انسان غربی با همه زرق و برق آن به صدا درآمده است. با کمی دقت می توان آن را شنید.

 

در این سوی جامعه بشری، اما خبرهایی هست. ملتی به پا خواسته با آرمان های الهی، مقاوم و نستوه در پی امام خود و رو به قله های سعادت بشری استوار ایستاده است. ایستادگی به بلندای تاریخ.امام به ما آموخت وعده های الهی حق است و نباید به خدا بدگمان شد.امروز همه گرفتارشدگان در چنبره تفکرات مادی بدنبال نور و روشنایی می گردند.

 

امام عزیز با انقلاب اسلامی راهی ساخت تا بشر خسته از مکاتب خود ساخته در آن نجات یابد و خود را از دست سرمایه، طبقه و ابزار رهایی بخشد.

 

منظومه فکری امام ساختن بنیاد مستحکمی بود تا انسان در آن آرام و قرار گیرد. امام همه خوبیها را در خود داشت و تا مرز معصومیت پیش رفت. برقراری عدالت و الگوی پیشرفت اسلامی – ایرانی در سپهر این سرزمین خدائی می تواند راه تمدن اسلامی را هموار سازد.

 

ان شاءالله

 


برچسب ها : , , , , ,
کد امنیتی رفرش
عنوان
logo-samandehi
چندرسانه ای