پایگاه خبری تحلیلی امید آذربایجان

با تکیه بر اقتصاد مقاومتی به سمت ارزآوری و اشتغال بیشتر حرکت می کنیم

ابراهیم بازیان: با تکیه بر اقتصاد مقاومتی به سمت ارزآوری و اشتغال بیشتر حرکت می کنیم اخبار ارومیه/مشاور معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش، مشکل بیکاری در شهرستان ارومیه را یکی از بزرگ‌ترین مشکلات

بازیان,ارومیه,آموزش و پرورش,اشتغال,بیکاری,اخبار ارومیه,

کد مطلب: 57
با تکیه بر اقتصاد مقاومتی به سمت ارزآوری و اشتغال بیشتر حرکت می کنیم
تاریخ انتشار : چهارشنبه 05 اسفند 1394 ساعت 13:23
با تکیه بر اقتصاد مقاومتی به سمت ارزآوری و اشتغال بیشتر حرکت می کنیم

ابراهیم بازیان:

با تکیه بر اقتصاد مقاومتی به سمت ارزآوری و اشتغال بیشتر حرکت می کنیم

اخبار ارومیه/مشاور معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش، مشکل بیکاری در شهرستان ارومیه را یکی از بزرگ‌ترین مشکلات شهر ارومیه دانست و گفت: بین شاغلان و شغل آنها تناسبی وجود ندارد.

 

ابراهیم بازیان در گفت‌و‌گو با تیتر اول با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه ارومیه اظهار داشت: یکی از مسائل و مشکلات و انتظارات اقشار مختلف مردم ارومیه موضوع عدم سرمایه گذاری دولت، بخش خصوصی و عدم توفیق بخش‌های تعاونی در پیشبرد اهداف اقتصادی منطقه است.


وی افزود: بی‌شک وقتی اقتصاد منطقه یک اقتصاد قابل اتکا نیست هم دولت و هم بخش خصوصی و هم بخش تعاونی که سه وجه اقتصاد کامل در قانون اساسی هستند، مورد رغبت برای سرمایه گذاری قرار نمی‌گیرد.

 

بازیان تصریح کرد: به طور حتم هر اقتصاد مولد یا موفق به نوعی جریان ساز تولید است، تولیدی که می‌تواند زمینه ساز اشتغال بوده و سبب رونق اقتصادی و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی باشد.

 

مشاور معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به مشکل بیکاری در شهرستان ارومیه گفت: متاسفانه هم اکنون یکی از بزرگ‌ترین مشکلات شهر ارومیه وجود میزان قابل توجهی از بیکاران و عدم تناسب شاغلان و شغل انتخابی است چون بین آن‌ها علاقه‌مندی و قرابت خاصی وجود ندارد.

 

وی افزود: بنابراین مشکل بیکاری یک مسئله مهم بوده و صرفا برای شهرستان ارومیه نیست بلکه کل کشور دچار مشکل عدم رونق اقتصادی، رونق تولید و کسب و کار و عدم اشتغال شایسته هستند اما چون زیرساخت‌های توسعه‌ای شهرستان ارومیه به مراتب عقب‌تر از استان‌های مشابه است، آن عقب ماندگی و تفاوت شاخصه‌های توسعه ارومیه و سایر شهرهای قابل مقایسه‌اش یک مشکل مضاعف است که مطرح می‌شود.

 

بازیان اظهار داشت: علاوه بر آن متاسفانه زیرساخت‌های عمرانی و خدماتی استان در طی سالیان گذشته به هم خورده و واقعا با بررسی صد سال گذشته مشاهده می‌کنیم مسئله قطار و حمل و نقل ریلی در ارومیه کمتر مورد توجه قرار گرفته و ۳۷ سال است که ۸۰ کیلومتر ریل از سلماس تا ارومیه نیامده است.

 

وی با اشاره به مسئله خشکی دریاچه ارومیه گفت: از سایر مسائل و مشکلات شهر ارومیه، مسئله دریاچه است که از ۱۵ سال گذشته از روی غفلت رو به خشکی گذاشته و از سوی دیگر در زیرساخت‌های تولید و اشتغال آفرینی در استقرار کارخانه‌ها و بنگاه‌های بزرگ اقتصادی که می‌توانند نکته اتکای اقتصاد کشور باشند بی‌توجهی شده است.

 

مشاور معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با هشت کشور همرز است در حالی که استان آذربایجان غربی به تنهایی با چهار کشور دنیا هم مرز بوده و این در حالی است که از مجموع سهم بهره اقتصادی ۴۰ میلیارد دلاری مبادلات ارزی کشورمان با نظام بین المللی، متاسفانه بهره اقتصادی استان کمتر از ۱۰ درصد است.

 

بازیان بیان کرد: پس این خود سبب می‌شود که فرصت‌ها و ظرفیت‌های توسعه استان «نقش ساز» و موثر نباشد بنابراین اگر بخواهیم مسائل عمومی استان حل شود باید در مسائل توسعه ملی برای استان و ارومیه سهم و نقش باشیم.

 

مشاور معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش افزود: بنابراین در این صورت ثابت می‌شود که از شاخصه‌های توسعه غفلت نکرده و از غیبت مسئولان کشور در توجه به شهر و استان جلوگیری کرده‌ایم.

 

وی گفت: به نظر می‌رسد که در دوره پسابرجام که دولت به دنبال آوردن سرمایه ارزی است تا بتواند به رشد هشت درصدی دست یابد ما باید از این مسئله مهم در توسعه بازرگانی و ترانزیت کالا سهم و نقش داشته باشیم چون با چهار کشور هم مرز هستیم.

 

بازیان گفت: با توجه به اینکه از مسائل مهم کنونی شهرستان ارومیه، مسئله توریسم و گردشگری در حوزه شهر و استان است پس باید این مسئله را به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری مطرح کنیم.

 

وی افزود: با توجه به اینکه پایه‌های گردشگری در شهرستان ارومیه آماده است باید زیرساخت‌های آن را تعریف و تبیین کرده و یک بخش نگاه دولت در موضوع گردشگری را به آذربایجان غربی معطوف سازیم و با توجه به اینکه در این بخش نیازمند سرمایه گذاری ۲۰ ساله هستیم باید در طی ۵ سال اول زیرساخت‌های آن را آماده کرده و در ۵ ساله دوم زمینه ظهور و بروز این مسئله را فراهم و تبیین کنیم و در ‌‌نهایت بتدریج در یک برنامه ۲۰ ساله آذربایجان غربی را در صدر استان‌های قابل ارزش در حوزه گردشگری بدانیم.

 

بازیان تصریح کرد: علاوه بر آن باید به ظرفیت کشاورزی و میراث فرهنگی و نیز ظرفیت تعامل اقوام و ادیان و مذاهب در استان توجه کرده و مسئله توریسم درمانی و ارائه خدمات تحصیلات تکمیلی به دانشجویان کشورهای همجوار مورد نظر قرار گیرد.

 

مشاور معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: علاوه بر آن با توجه به اینکه لوله گاز ایران به ترکیه از استان آذربایجان غربی عبور می‌کند می‌تواند در طی مسیر، در هر شهر یک کارحانه پتروشیمی ایجاد شود که این خود سبب اشتغال و تولید شده و در ‌‌نهایت به اقتصاد مقاومتی با ایجاد بسترهای مناسب در حوزه فراورده‌های نفتی کمک می‌کند.

 

بازیان به مسئله نفوذ مورد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران یک ملت و مملکت دارای ایدوئولوژی بوده و آن نیز برخوردار از یک نگاه آرمانی و دینی و مبتنی بر آموزه‌های دینی و انقلابی است، انقلاب اسلامی پس از ۳۷ سال ثابت کرده که برای خود آرمان‌هایی در استکبارستیزی، مقابله با ظلم و ستم، باور و اراده و حضور مردم در امت اسلام برای تعیین سرنوشت خویش، مقابله با نظام سلطه و نیز تشکیل تاریخ و تمدن اسلام دارد.

 

مشاور معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: فارغ از مسائل و مشکلاتی که دشمن در حوزه تهدیدات امنیتی در داخل کشور، جنگ، تهدید نظامی، تهاجم فرهنگی در دوران سازندگی و در ‌‌نهایت تحریم و تهدید اقتصادی در دوره اخیر داشته، همه آن‌ها راههای مقابله دشمن با نظام آرمانی انقلاب اسلامی بوده است.

 

وی گفت: هم اکنون دشمن پس از ۳۷ سال به این نتیجه رسیده که جمهوری اسلامی را با تهدید سخت نمی‌تواند تسلیم کند و برای همین راهبرد تهدید نرم در ارکان نظام را بهترین راه دانسته است بنابراین رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند که مسئله نفوذ یک امر جدی و قابل تامل است.

 

بازیان با اشاره به راه‌های مقابله با انواع نفوذ دشمنان استکباری بیان کرد: بهترین راه مقابله با جریان نفوذ، بصیرت، آگاهی، اعتماد و اعتقاد نسبت به ایستادگی و پایداری در حوزه دفاع در دستاوردهای انقلاب با تاسی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

 

مشاور معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: علاوه بر آن با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی، حفظ صلابت و جلوگیری از ورود نااهلان به مسائل انتخاباتی از راه‌های جلوگیری از نفوذ دشمن است و در این باره، دشمن همواره برای ضربه زدن، از طریق نیروهای غیرمتعهد و غیرمتخصص وارد می‌شود.

 

وی با اشاره به راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: امروزه به تجربه و به عین مشاهده می‌کنیم که اقتصاد مبتنی بر نفت نه تنها در دوران پس از انقلاب و بلکه پس از آن نیز در دولت حاکم بوده و تمامی برنامه‌های توسعه بر مبنای درآمدهای نفتی تنظیم می‌شود و با وجود ادعایی که مسئولان سر می‌دهند که از اقتصاد نفتی فاصله گرفته‌اند اما هیچ گام جدی در این زمینه انجام نگرفته است.

 

بازیان بیان کرد: آمریکا در مقابل چین از اقتصاد مقاومتی استفاده کرده و اصلا نظام اقتصادی حاکم بر دنیا از جنس اقتصاد مقاومتی است و هر اقتصادی که خواهان رشد و یا عدم پسرفت است باید از جنس مقاومت باشد.

 

وی گفت: بی‌شک سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مطرح شده بهترین راه برای هموار کردن برنامه ششم توسعه است که باید مجلس دهم برای آن تصمیم گیری کند و شاید بتوان گفت که انقلاب اقتصادی با تاکید بر اقتصاد مقاومتی می‌تواند اتفاق بیافتد و باید بیافتد.

 

بازیان تصریح کرد: بی‌شک اگر با تکیه بر اقتصاد مقاومتی به سمت تولید داخلی حرکت کنیم یعنی به سمت ارزآوری و اشتغال بیشتر حرکت کرده‌ایم، اشتغالی که ضرورت جامعه ایرانی و اسلامی است و اگر توجه به موقع به آن برقرار باشد بنیان های فکری، فرهنگی، اجتماعی و حتی دینی را تحت شعاع خود قرار می‌دهد.

 

مشاور معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش افزود: خیل عظیمی از جامعه و فارغ التحصیلان رشته‌های مختلف به لحاظ تعطیلی پروژه‌ها و بنگاه‌های تولید داخل و عدم رغبت کارگران به افزایش ظرفیت‌های تولیدی و رقابت در بازار داخلی و بین المللی می‌بینم که یک چهارمی در حوزه عمل بین مجموعه اتفاق افتاده و به نظر باید تلاش کنیم در کنار اتفاقاتی افتد و در حوزه اشتغال ارومیه اگر سهمی در اقتصاد ملی می‌تواند در طی سالیان آینده زمینه اشتغال بهتر از وضع موجود فراهم کند.


برچسب ها : , , , , , ,
کد امنیتی رفرش
عنوان
logo-samandehi
چندرسانه ای