پایگاه خبری تحلیلی امید آذربایجان

آیا ریش و سبیل باعث بالابردن دمای بدن مردان می شود؟

آیا ریش و سبیل باعث بالابردن دمای بدن مردان می شود؟ قرن‌ها مردهایی که ریش می‌گذاشتند ادعا کرده‌اند که صورت پوشیده شده از موی آنها یک عایق‌بندی طبیعی است.   فیلسوفی در یک مق

ریش,سبیل,دمای بدن,مردان,

کد مطلب: 68
آیا ریش و سبیل باعث بالابردن دمای بدن مردان می شود؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 اسفند 1394 ساعت 15:35
آیا ریش و سبیل باعث بالابردن دمای بدن مردان می شود؟

آیا ریش و سبیل باعث بالابردن دمای بدن مردان می شود؟

قرن‌ها مردهایی که ریش می‌گذاشتند ادعا کرده‌اند که صورت پوشیده شده از موی آنها یک عایق‌بندی طبیعی است.

 

فیلسوفی در یک مقاله فلسفی در سال 1854، مدعی شد که عملکرد ریش و سبیل به گونه‌ای است که از برخی قسمت‌های حساس بدن انسان در مقابل سرما محافظت می‌کند. حال دانشمندان این فرضیه را اثبات کرده‌اند.

 

چینی‌ها در سال 2012 مطالعات روی این مبحث را شروع کردند و پوست حدود 100 مرد ریشو و بدون ریش و سبیل را با هم مقایسه کردند و متوجه شدند که دمای لب مردانی که ریش و سبیل دارند، یک درجه بالاتر از بقیه افراد است. این آزمایش نشان داد که مردانی که ریش و سبیل ندارند، تا حدودی حرارت بدن خود را از دست می‌دهند.

 

حال برخی دانشمندان این موضوع اسرارآمیز را حل کرده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که ریش و سبیل بدن مردان را گرم‌تر نگه می‌دارد. مایکل کاباناک، متخصص فیزیولوژی می‌گوید: «تنها خطری که ممکن است ریش و سبیل ایجاد کند، افزایش بیش از حد دمای مغز است».

 

اما جالب اینجاست که وی معتقد است که تکامل انسان به نوعی است که این گرم شدن را به شکل دیگری جبران می‌کند و آن کچلی ارثی در مردان است!

 

کاباناک بر این باور است که کم شدن موی سر، شبیه به تهویه هوا عمل می‌کند و گرمای حاصل از ریش و سبیل را متعادل می‌کند. وی نام فرضیه خود را «تعادل تنظیم حرارتی» گذاشته است و برای این فرضیه هم 10 سال است که روی 39 مرد مطالعه می‌کند.

 

وی با اطمینان بسیار می‌گوید که مردانی که ریش بلندتری دارند – یا ریش خود را نمی‌زنند- پس‌روی خط مو دارند.

 

گروه علم و فناوری آنا به نقل از PopSci(مترجم: نسترن صائبی)


برچسب ها : , , , ,
کد امنیتی رفرش
عنوان
logo-samandehi
چندرسانه ای